środa, 21 lutego 2007

Dom, w którym dziadkowie mieszkali przed wojną

 
Dziadkowie, mieszkali przed wojną w budynku, który znajdował się na przeciwko dzisiejszego Teatru Ateneum, na ulicy Czerwonego Krzyża 25 pod numerem 40, przy skrzyżowaniu z ulicą Wybrzeże Kościuszkowskie. Dom moich dziadków został wybudowany w roku 1926. Był to jeden z kilku wybudowanych w latach 1926-29 domów Spółdzielni Budowy Własnych Mieszkań i Domków „Zjednoczenie”. Swoją formą budynek doskonale harmonizował z wybudowanym rok wcześniej po przeciwnej stronie ulicy Domem Kolejarza.
Nie każdy mógł zamieszkać w tej kamienicy, babcia opowiadała, że nowi lokatorzy potrzebowali dwie osoby wprowadzające ze spółdzielni, które mogły poświadczyć, że są to porządni ludzie.

W domu tym pod numerem 18 odbyło się w listopadzie 1943 roku tajne spotkanie organizacyjne zgrupowania NOW-AK "Stolica" (więcej). Dom został spalony w wyniku niemieckiego ostrzału już 1 sierpnia 1944. Dziadkowie otrzymali potwierdzenie, że dom został spalony a wraz nim ich mienie, z wyszczególnieniem straconych przediotów i ich wartości. Oto ta lista.


 
Zdj.1: Widok od strony połudnowej na kamienicę moich dziadków, przy ulicy Czerwonego Krzyża 25.

Zdj.2: Na zdjęciu widok od strony południowej na Gmach Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych RP i Teatr Ateneum a po prawej w tle własnie kamienica moich dziadków.Rys.1: Plan miasta z zaznaczonym domem dziadków (zdjęcie lotnicze)
Zdj. 3: Widok na Teatr Atenum od strony Północnej, taki jak prawie z okien moich dziadków.
 

Brak komentarzy: